Noc Kultury 2016.

4 czerwca Anno Domini 2016 - tej nocy Archiwum Państwowe w Lublinie otworzy tajemnicze drzwi, za którymi kryją się... opowieści jakich jeszcze nie znacie!

Archiwum Państwowe w Lublinie wspólnie z Impro Teatrem Bezczelnym oraz Innymi Słowy Impro zaprasza na show improwizowane - spektakl tworzony na żywo w oparciu o materiały ze zbiorów Archiwum oraz sugestie publiczności. Będzie można usłyszeć, zobaczyć, poczuć, a przede wszystkim wziąć udział w Procesie o czary w dawnym Lublinie oraz w kontrowersyjnych sprawach sądowych z okresu międzywojennego, ale nie tylko…
Wszystko w klimatycznej scenerii archiwalnego dziedzińca, który niedawno odzyskał swój dawny blask. Spektaklom towarzyszyć będą prezentacje materiałów z archiwalnych zasobów, zarówno w formie tradycyjnej jak i multimedialnej.

W programie oprócz wspomnianego Procesu o czary, dodatkowo odbędą się dwa spektakle impro (prezentowane przez: "Impro Teatr Bezczelny" i "Innymi Słowy Impro", złożone z krótkich scenek opartych o sugestie publiczności inspirowane zbiorami Archiwum Państwowego w Lublinie!

PROGRAM:
20:00 Archiwum z zupełnie innej beczki // Impro Teatr Bezczelny
21:00 Innymi Słownik - Polski Słownik Archiwalny // Innymi Słowy Impro
22:30 PROCES O CZARY // Impro Teatr Bezczelny

// 04.06.2016 (sobota)
// 20:00 - 24:00
// Dziedziniec Archiwum Państwowego w Lublinie, ul. Jezuicka 13 (wejście obok katedry)
// Wstęp wolny (wejściówki niepotrzebne)


///// ARCHIWUM Z ZUPEŁNIE INNEJ BECZKI / Impro Teatr Bezczelny
"Jakie mam zamiary po ukończeniu szkołu pow. i dlaczego?
- Po ukończeniu szkoły powszechnej mam zamiar iść do szkoły trykotarskiej, dlatego że tam mogę nauczyć się trykotarstwa, bo ten zawód najbardziej mi się podoba. Turkowiec. Zofia. Dnia 17 Vi 1943"
Jak poradzi sobie Zofia w roli trykotarki? Takie oraz wiele innych tekstów podczas tego spektaklu, posłużą nam do stworzenia improwizowanych opowieści, krótkich scenek z życia bohaterów, których losy opisują materiały zebrane i wystawione w Galerii Jezuicka 13 (www.jezuicka13.pl) oraz prezentowanej na dziedzińcu wystawie "Archiwum z zupełnie innej beczki".

///// INNYMI SŁOWNIK - POLSKI SŁOWNIK ARCHIWALNY / Innymi Słowy Impro
Dutka, kwerenda, proweniencja? Wiesz co oznaczają te "archiwalne" słowa? Jeśli nie wiesz, to definicję w serii krótkich improwizowanych scenek odegrają dla Ciebie aktorzy impro z teatru Innymi Słowy. Wylosuj trudne słowo ze Słownika Archiwalnego i daj się wyedukować poprzez impro!

///// PROCES O CZARY / Impro Teatr Bezczelny
Przenieśmy się do czasów średniowiecza...
Czasów pięknych księżniczek, możnych królów, rycerskiego honoru, wspaniałych zamków, niezwycięzonych królestw oraz... ryzyka, że każdy - sąsiad, przechodzień, a nawet Twój własny brat, za byle zniewagę, może Cię oskarżyc o.... uprawianie magii. Stąd droga na szafot krótka...
Proces o czary - kostiumowy spektakl improwizowany, w którym aktorzy Impro Teatru Bezczelnego odegrają historię i wcielą się w postaci jednego wybranego przez publiczność, autentycznego procesu o czary, którego zapis zaczerpniemy z zasobów lubelskiego Archiwum

// 04.06.2016 (sobota)
// 20:00 - 24:00
// Dziedziniec Archiwum Państwowego w Lublinie, ul. Jezuicka 13 (wejście od strony placu Katedralnego)
// WSTĘP WOLNY (wejściówki niepotrzebne)